Spisujesz testament? Zrób to ręcznie!

„Może nie myślimy o tym na co dzień, ale czasem przez głowę przebiega myśl o tym, że może warto spisać swój testament. To w tym dokumencie możemy odwrócić ustawową kolejność dziedziczenia – czyli np. konkretnej osobie, wcale niekoniecznie z rodziny, możemy przekazać sporą część majątku, inne osoby możemy z dziedziczenia wykluczyć. Spisując testament mamy pewność, że podział majątku będzie zgodny z tym, jak sami to wymyśliliśmy.
Ale jak spisać testament, żeby był ważny? Są na to różne metody.

Pierwszy – to testament poświadczony przez notariusza. Spisuje on naszą wolę, potem głośno ją odczytuje – jeśli wszystko się zgadza, składamy podpisy, podajemy datę spisania dokumentu, wpłacamy opłatę (góra sto kilkadziesiąt złotych) – i jest.
Pokutuje przekonanie, że taki notarialnie poświadczony dokument ma większą moc sprawczą niż inne. Ale to nieprawda! Dokładnie taką samą moc ma testament, który spiszemy w domu, własnoręcznie! To najłatwiejszy sposób spisania naszej woli. Taki dokument możemy trzymać w domowym archiwum czy u notariusza – dobrze jednak, żeby ktos z naszych najbliższych czy inna osoba, której ufamy, wiedziała, że zostawiamy testament i gdzie można go onaleźć. Do spisania własnoręcznego testamentu nie są potrzebni świadkowie. Ale tutaj jedna bardzo ważna uwaga! Testament musi być spisany własnoręcznie! Nie możemy do tego użyć maszyny do pisania czy komputera, nie wystarczy pod wydrukowanym dokumentem złożenie naszego podpisu – cała nasza ostatnia wola musi zostać napisana przez nas odręcznie, długopisem, na papierze!

Istnieje też możliwość, że nasz testament spisze za nas osoba trzecia – nazywa się to testamentem allograficznym. Dyktujemy wtedy naszą ostatnią wolę, którą zapisuje urzędnik – i to wysoki rangą, np. wójt, burmistrz czy marszałek województwa, w obecności co najmniej dwóch innych świadków.“

Źródło: Posłuchaj podcastu – radio TOK FM ‚Przewodnik Finansowy‘ z 8 listopada 2017 autorstwa Aleksandry Dziadykiewicz – TU

Zob. też: Jak napisać testament [Poradnik] – TU 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *