Storytelling, czyli opowiadanie historii jako metoda wzbogacania opieki nad osobami starszymi
Informację o tej metodzie przywieźli pracownicy CIS w Poznaniu ze Szwecji.
Storytelling (ang. opowiadanie historii) stanowi dobrą praktykę w opiece nad osobami starszymi, zaobserwowaną przez zespół Centrum Inicjatyw Senioralnych podczas wizyty studyjnej w szwedzkim mieście Umea, będącej jednym z działań w ramach projektu RECO.
Storytelling – opowiadanie historii jest metodą, mającą na celu wzbogacenie sposobów i usprawnienie opieki nad osobami starszymi, głównie poprzez ćwiczenie umysłu, dzięki ich aktywnemu, na miarę indywidualnych możliwości, uczestnictwu w opowiadanej historii, angażowaniu emocji, przywoływaniu wspomnień i otwarciu seniorów na doświadczenie magii słowa mówionego.
Doświadczenia szwedzkie
Metoda storytellingu – opowiadania historii spotkała się początkowo w szwedzkiej Umei ze sceptycznym przyjęciem, zarówno przez seniorów, jak i personel medyczny pracujący w domu opieki, w którym działanie realizowano. Słuchanie historii przez osoby starsze uznano za nieco dziecinną metodę. Okazało się jednak, że sesje opowiadania historii, niewiele mają wspólnego z opowiadaniem bajek, z jakim spotkaliśmy się w naszym dzieciństwie.
Przygotowując się do każdej sesji storyteller (opowiadacz) wsłuchuje się w historie seniorów, przypomina sobie zasłyszane dzieje, przeczytane książki, poznaje dawne realia życia słuchaczy i włącza je w swoją opowieść. Ułatwia to znacząco osobom starszym, także i tym cierpiącym na różnego typu zespoły otępienne, utrzymanie koncentracji uwagi i pozostanie w kontakcie z własnymi wspomnieniami i emocjami. Często zdarza się tak, że seniorzy aktywnie włączają się w nurt snutej opowieści, ubogacając ją osobistymi skojarzeniami i komentarzami – co jeszcze bardziej zwiększa zaangażowanie słuchaczy.
Sukces metody tkwi w umiejętności zaangażowania słuchaczy przez storytellera (opowiadacza), który potrafi zaczarować seniorów i przenieść ich w świat miniony, pracując własnym ciałem, głosem i emocjami, a czasem też przy użyciu rekwizytów z epoki tak, by każdy uczestnik sesji mógł nawiązać kontakt ze swoimi emocjami.
Więcej czytaj na stronie CIS w Poznaniu