Geriatria wyzwaniem naszych czasów

„Starość i problemy z nią związane coraz bardziej przyciągają uwagę społeczną. Zwiększająca się populacja ludzi w podeszłym wieku jest i będzie w najbliższych latach jednym z największych problemów ekonomicznych i polityki społecznej w Polsce. Dotyczy to w szczególności opieki zdrowotnej. Pomimo iż osoby po 65 roku życia stanowią największą grupę odbiorców usług medycznych w Polsce, to brak jest rozwiniętego sektora opieki im dedykowanej. Absolutnym priorytetem obecnie jest zatem rozwój specjalistycznej opieki geriatrycznej — w tym opieki domowej oraz hospicjów geriatrycznych — a także profesjonalnych usług opiekuńczych, opieki socjalnej i społecznej. Jest to warunkiem zapewnienia najstarszemu pokoleniu możliwie najlepszej jakości życia. […]

Dlatego, do najpilniejszych postulatów służących urzeczywistnieniu dobrej jakości życia seniorów w aspekcie zdrowotnym w Polsce zaliczam:

1. Utworzenie Centrum Geriatrii i Gerontologii w każdym województwie pod merytorycznym nadzorem Uniwersytetów medycznych, których zadaniem m.in. byłoby szkolenie kadr medycznych i niemedycznych.

2. Stworzenie mapy potrzeb seniorów i tworzenie regionalnych programów pomyślnego starzenia.

3. Tworzenie szpitalnych oddziałów i poradni geriatrycznych.

4. Rozwój domowej opieki geriatrycznej oraz hospicjów geriatrycznych.

5. Zwiększenie nakładów finansowych na geriatrię z wyceną rzeczywistych kosztów.

6. Refundację kosztów świadczeń realizowanych przez pielęgniarki, psychologów i fizjoterapeutów oraz konsultacji psychiatry, kardiologa i neurologa w poradni geriatrycznej (dotychczas nieopłacanych przez NFZ).

7. Poszerzenie dostępu do specjalistycznej diagnostyki i leczenia dla osób starszych, dotąd dyskryminowanych w opiece zdrowotnej, w tym rozszerzenie wykazu jednostek chorobowych kwalifikujących pacjentów dorosłych do objęcia opieką paliatywną, […]

Mając na uwadze słowa anonimowego autora „To co my uzyskamy i zdobędziemy jest waszym dziedzictwem”, nie ustaję w walce o dobrą starość dla wszystkich seniorów.“

Pełny tekst art. dr Anny Jakrzewskiej-Sawińskiej czytaj w ‚My60+“. Wyd. spec. 2017 Nr 2, s.14 – TU

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *