Rola Miejskiej Rady Seniorów
„[…] Naprzeciw obecnym i przyszłym wyzwaniom związanym ze zmianą struktury społecznej Poznania, wychodzi powołana w 2007 r. przez Radę Miasta Poznania – Miejska Rada Seniorów, która zapewnia seniorom wpływ na sprawy dotyczące społeczności, jak i najstarszego pokolenia. Głównym jej celem jest służenie seniorom poprzez reprezentowanie ich interesów wobec władz Miasta. Rada działa w obszarach związanych z zapobieganiem i przełamywaniem marginalizacji seniorów, wspieraniem ich aktywności, mieszkalnictwem dla osób starczych, profilaktyką i promocją zdrowia seniorów, przełamywaniem stereotypów na temat seniorów i starości oraz budowaniem ich autorytetu, rozwojem form wypoczynku oraz dostępem do edukacji i kultury.
Jako organ opiniodawczy, doradczy i inicjatywny dla władz Miasta, MRS w Poznaniu bierze aktywny udział w konsultowaniu dokumentów dotyczących kwestii senioralnych, jak chociażby obecnie opracowywanego Programu „Polityka Senioralna Miasta Poznania na lata 2017-2021.” Zaś wyrazem integracyjnej roli MRS w Poznaniu jest zainicjowane przez nią i podpisane przez 17 rad działających w miastach i gminach naszego województwa dokumentu „Wielkopolskie Porozumienie Rad Seniorów”. Jest to drugie, po mazowieckim, tego typu porozumienie w Polsce. Głównym jego celem jest wzmocnienie pozycji seniorów w lokalnych środowiskach, a środkiem prowadzącym do tego celu: współpraca i wymiana doświadczeń. Sygnatariusze porozumienia uważają, że powinno to sprzyjać zwiększeniu siły oddziaływania seniorów na władze różnych szczebli i racjo- nalnemu gospodarowaniu pieniędzmi przeznaczonymi na tak zwane projekty senioralne.
Miejska Rada Seniorów w Poznaniu była też inicjatorem Wiosennej Szkoły Wielkopolskich Rad Seniorów. To integracyjno-szkoleniowe przedsięwzięcie odbyło się w dniach 12-14 czerwca 2017 r. w Zamku w Rokosowie koło Leszna. […]“
Pełny tekst art. prof. dr. hab. Jerzego Babiaka czytaj w ‚My60+“. Wyd. spec. 2017 Nr 2, s.13 – TU