400 tysięcy odsłon witryny Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu
Strona internetowa Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu funkcjonująca od ponad 5 lat (powstała w marcu 2014 roku, wcześniej była tylko tzw. zakładka na witrynie CIS-u) odnotowuje dzisiaj swoistego rodzaju ważne wydarzenie: 400 tysięcy odsłon!
Zawiera ona –jak zapewne Państwo zauważyli- szeroką dokumentację wydarzeń dziejących się w końcówce II kadencji Rady, ale przede wszystkim w III kadencji (2014-2018) i teraz w IV kadencji od 2019 roku, jak i wokół MRS w regionie i kraju. Znalazło to wyraz w postaci bez mała 1900 tekstów, prezentacji ppt/pdf, zdjęć, relacji video, audycji tv i podcastów. Dzięki temu bieżąca i retrospektywna działalność na rzecz Seniorów, ta w Poznaniu jak też poza nim, była widoczna i weryfikowalna w każdej chwili.
Wzmacnia to zdolność poznania spraw sięgających dość głęboko w środowisko starszych mieszkańców, a także w rezultaty polityki senioralnej władz miasta, zapoczątkowanej przez Radę Miasta słynną uchwałą z 2003 roku, w którą wpisuje się przecież i nasza działalność jako MRS z jej trzema funkcjami wobec władz: doradczą, opiniodawczą i inicjatywną. Szczególnie ta ostatnia funkcja była dla Rady ważna, gdyż budowała ona poczucie sprawczości we własnym mieście, dostarczając satysfakcji z realizacji większości nowości w zakresie zaopiekowania Seniorów (różne bezpłatne usługi).
Przyznają Państwo, że dzięki takiemu ustawienie zawartości strony rozumie się po prostu więcej. Ważne jest też, że stronę tworzymy własnymi siłami, przy współpracy z bliskimi nam dziennikarzami i fotoreporterami obywatelskimi.
Dziękujemy też Państwu, którzy przysyłają do nas ważne dla Seniorów informacje wytwarzane w różnych instytucjach i organizacjach. Chętnie je publikujemy zachowując poszanowanie dla praw autorskich i obowiązku podawania zawsze źródła lub proweniencji.
Skoro w niniejszym komentarzu skupiamy uwagę na rosnącej systematycznie liczbie wejść na witrynę, to dodam, że pierwsze 100 tysięcy odsłon zajęło 2,5 roku (czytaj o tym TU) . Kolejne 100 tysięcy, tj. do 200 tysięcy trwało 16 miesięcy (zob. ), i odpowiednio: do 300 – 13 miesięcy (zob. ), zaś do obecnych 400 tysięcy – tylko 11 miesięcy. Prawdopodobnie trwałoby to krócej, gdyby nie półroczny okres „rozruchu“ strony w nowej IV kadencji Rady. W tym czasie ukazało się 10 wpisów, co siłą rzeczy spowodowało mniejsze zaineresowanie stroną.
Ogólnie jednak obserwujemy przyspieszenie oglądalności „okna“ Rady Seniorów świadczące o rosnącej rozpoznawalności strony i chyba… docenieniu różnorakiej przydatności jej zawartości. W sumie doprowadzono poprzez stronę do świadomości społecznej cały szereg informacji służących rozumieniu procesów, a w tym – rodzajów możliwych aktywności związanych z normalnym starzeniem się.
Mamy poczucie, że tworzona z pełnym rozmysłem strona internetowa Rady jako „baza wiedzy“ o Seniorach zawiera ważną dokumentację społecznej, mentalnej i kulturalnej ewolucji postaw zarówno samego środowiska osób starszych, jak też świata zewnętrzengo wobec problematyki senioralnej. I dobrze, że do tej historii skupionej w jednym miejscu można dopisywać kolejne wątki i rozdziały. To przecież nasz szczególny kapitał tworzony na podstawie skumulowanego doświadczenia.
Już we wcześnijszych komentarzach podkreślaliśmy, iż te liczne doniesienia informujące o różnych wydarzeniach dla Seniorów budują globalny obraz działań pokazujacych, jak Poznań staje się w coraz większym stopniu miejscem przyjaznym dla starszych mieszkańców 60+, których jest w naszym mieście aktualnie 149 tysięcy, czyli dużo więcej niż studentów. Staliśmy się najliczniejszą grupą społeczną tego miasta!
Traktujemy też niniejszą stronę jako jeden z ważnych kanałów komunikacji społecznej we współczesnym scyfryzowanym świecie. Staramy się przy tym mówić językiem dobrych praktyk i zachęt, a nie roszczeń czy wątpliwości wobec jakości wsparcia dla Seniorów ze strony samorządu. Tu warto pamiętać, że Poznań należy przecież od lipca 2016 roku do światowej sieci WHO ‚Miast Przyjaznych Starzeniu‘ zrzeszającej ok. 360 podmiotów na różnych kontynentach i w sposób metodyczny oraz systematyczny realizuje przyjętą politykę senioralną oraz TU . Dotychczas mówiono w kraju, że właśnie w Poznaniu stanowiono w tym zakresie standardy przejmowane następnie przez inne ośrodki w Polsce!
I na koniec przywołajmy jeszcze jedną refleksję z naszych wcześniejszych komentarzy, pozwalającą lepiej zrozumieć, co osiągnęliśmy w e-komunikacji. Przyjmujemy za ‚Diagnozą społeczną‘ prof. Czapińskiego, że w dużych aglomeracjach miejskich ok. 40% środowiska senioralnego korzysta z internetu (to nasi potencjalni użytkownicy), co potwierdza też liczba dotychczasowych 400 tysięcy wejść na stronę MRS.
Jak interpretować tę sytuację? Pomocna okazuje się znajomość zasady partycypacyjnej nierówności wyrażająca się w postaci algorytmu: 90-9-1 stosowanego do opisu zjawisk internetowych.
Zgodnie z tą regułą 90 procent korzystających z Sieci jedynie przegląda internet. Są to ‚obywatele informujący się‘, bierni widzowie. Kolejne 9 proc., to ‚komentatorzy‘ umieszczający z różną częstotliwością swoje opinie. Tu mieszczą się także ci, którzy jedynie czasem coś napiszą, włączą się do dyskusji lub skomentują czyjś post. Natomiast 1 proc. – to ‚kreatorzy‘, czyli osoby wytwarzające oryginalne treści, którzy zakładają społecznościowe e-platformy, są ich administratorami czy moderatorami, a także systematycznie publikują wiadomości, prowadzą swój blog lub fora dyskusyjne.
Czy nie sądzą Państwo, że nasza strona, podobnie jak też profil na Fb , Twitter’ze, e-poczta czy e-platforma edukacyjna dla członków MRS i słuchaczy UTW województwa wielkopolskiego (‚Wielkopolski e-Senior‘ + TU ) mieszczą się w ramach powyższej reguły?
Serdecznie dziękujemy, Drodzy Seniorzy, za zainteresowanie naszą wspólną witryną; liczba 400 tysięcy wejść brzmi przecież imponująco!
Zdzisław Szkutnik- społeczny admin strony
Dziękuję za miłe słowa. Ja traktuję to zadanie jako wspólne, tj. wykonywane przy współudziale niektórych Członków MRS.
Na razie na reaktywowanej stronie Rady brak bieżących info o jej funkcjonowaniu, ale niektóre wiadomości z tego zakresu można znaleźć w zakładce na witrynie CIS-u. Myślę, że z czasem wszystko się uładzi.
Póki co, zapraszam Państwa do śledzenia wydarzeń „wokółsenioralnych” w Poznaniu, regionie i kraju. Wiele się dzieje i warto -jak sądzę- o nich wiedzieć.
Kłaniam się Zdzisław Szkutnik – społeczny admin strony MRS
Słowa Największego Podziękowania za stworzenie i prowadzenie strony Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu dla Pana dr. Zdzisława Szkutnika. Jego nieprzeciętna wiedza i zdolność wyszukiwania tematów bliskich Seniorom pozwoliła na stworzenie strony, która jest niespotykaną encyklopedią wiedzy w różnych dziedzinach naszego senioralnego życia. Stała aktualizacja wiadomości pozwala nam być na bieżąco z wszystkim, co się wokół nas dzieje.
Panie Zdzisławie. Poświęcony czas i staranność w doborze tematów są miernikiem Pana nieprzeciętnych cech charakteru działającego dla dobra innych. Trudno wszystko wyrazić w krótkim komentarzu. Wypada SERDECZNIE PODZIĘKOWAĆ i ŻYCZYĆ DUŻO ZDROWIA.