100 tysięcy wejść(!) na witrynę internetową MRS
Ta wielka dla nas liczba wejść na stronę MRS – założoną niecałe 2,5 roku temu prywatnym sumptem i prowadzoną przez członków Rady w ramach wolontariatu – oznacza, że zostaliśmy w Sieci zauważeni.
Na stronie staramy się pokazywać realizację polityki senioralnej Miasta, zapoczątkowanej przez Radę Miasta słynną uchwałą z 2003 roku, w którą wpisuje się przecież i nasza działalność jako MRS z jej trzema funkcjami wobec władz Miasta: doradczą, opiniodawczą i inicjatywną. Zachęcamy także do debaty publicznej, m.in. poprzez komentowanie wpisów na stronie (to element portalu społecznościowego) w obszarze wyzwań starzenia się. Wraz z licznymi doniesieniami informującymi o różnych wydarzeniach dla Seniorów budujemy globalny obraz działań pokazujacych, jak Poznań staje się w coraz większym stopniu lub jak mógłby być bardziej przyjaznym dla starszych ludzi 60+, których jest w naszym mieście 128 tysięcy, czyli więcej niż studentów. Staliśmy się najliczniejszą grupą społeczną tego miasta!
Zakładamy też, że zawartość strony (667 tekstów, 159 komentarzy + liczne foto, audio i video) wykraczająca często poza obręb spraw Seniorów Poznania ma pewien wpływ na kształtowanie zarówno wizerunku samego Seniora, jak też na wyobrażenie i opinię o całym środowisku senioralnym. Staramy się mówić językiem dobrych praktyk, a nie roszczeń i wątpliwości wobec jakości wsparcia dla Seniorów ze strony samorządu. Prezentując w transparentny sposób zamierzenia MRS i ich realizację krok po kroku uwiarygadniamy się w oczach samorządu i lokalnych Seniorów.
Traktujemy naszą stronę jako jeden z ważnych kanałów komunikacji społecznej we współczesnym scyfryzowanym świecie. Tu dodam, że wykorzystujemy do tego celu właściwie wszystkie formy tejże komunikacji, jakich dostarcza obecnie internet, tj. obok omawianej strony stacjonarnej (web 1.0) prowadzimy też fanpage na fb i twitter (web 2.0), a równolegle z „tradycyjną“ e-pocztą wykorzystujemy również do korespondencji z urzędami e-PUAP z elektronicznym podpisem.
Przyjmujemy za ‚Diagnozą społeczną‘ profesora Czapińskiego, że w dużych aglomeracjach miejskich ok. 40% środowiska senioralnego korzysta z internetu (to nasi potencjalni użytkownicy), co potwierdza też liczba dotychczasowych wejść na naszą stronę.
Zapyta może ktoś, czy mamy wobec naszej witryny jakieś marzenia?
Owszem, cieszylibyśmy się, gdyby więcej osób zechcialo komentować poruszane na stronie sprawy. Nasze oczekiwanie tego rodzaju aktywności jest jednak racjonalnie umiarkowane, wynika ono z uznania zasady partycypacyjnej nierówności wyrażonej algorytmem: 90-9-1, stosowanej do opisu zjawisk internetowych.
Zgodnie z tą regułą 90 procent korzystających z Sieci jedynie przegląda internet. Są to ‚obywatele informujący się‘ , bierni widzowie. Kolejne 9 proc., to ‚komentatorzy‘ umieszczający z różną częstotliwością swoje opinie. Tu mieszczą się także ci, którzy jedynie czasem coś napiszą, włączą się do dyskusji lub skomentują czyjś wpis. Natomiast 1 proc. – to ‚kreatorzy‘, czyli osoby wytwarzające oryginalne treści, którzy zakładają społecznościowe e-platformy, są ich administratorami czy moderatorami, a także systematycznie publikują wiadomości, prowadzą swój blog lub fora dyskusyjne.
Na marginesie dodajmy, że strona MRS posiada możliwość uruchomienia przy niej forum dyskusyjnego o pełnej strukturze lub miejsca na blogowanie. Niezbędni byliby jednak moderatorzy oraz… sami piszący! Może jednak tacy kiedyś się pojawią?
To miłe, że Państwo tak licznie odwiedzają witrynę Miejskiej Rady Seniorów i bardzo za to dziękujemy! Zapraszamy uprzejmie i zachęcamy do systematycznego odwiedzania nadal naszej wspólnej przecież witryny.
O początkach strony czytaj TU